Optimal Börsel – avtalet är ett tillsvidare elförsäljningsavtal som ingåtts mellan kunden och Vattenfall, som träder i kraft den dag då elleveransen enligt överenskommelse skall börja eller den första dagen, då det är tekniskt möjligt att inleda elleveransen.
Avtalet gäller försäljning av el och priset på den. Moms och andra lagstadgade skatter och avgifter som påförs Vattenfall kommer att läggas till de priser och avgifter som debiteras enligt avtalet.
Därtill debiterar den lokala nätinnehavaren elöverföringen och elskatten i enlighet med avtalet om nättjänster som ingåtts mellan kunden och nätinnehavaren.
Den lokal nätinnehavaren ansvarar för mätning av elförbrukning. Det förbrukningsställe som omfattas av detta avtal, skall vara försett med lämpad mätning av timbaserad- eller kvarttimmebaserad elförbrukning. Uppmätt data skall även vara tekniskt möjligt att fakturera. Avtalet förutsätter att den tim- eller kvarttimmebaserade mätningen av elförbrukning hela tiden är aktiverad via huvudbrytaren på förbrukningsstället. Faktureringen baserar sig på av nätinnehavaren erlagda tim- eller kvarttimmebaserade förbrukningar.
Priset för en mätperiod (tim- eller kvarttimme) bestäms genom att multiplicera den aktuella mätperiodens förbrukning under tidsperioden med motsvarande perioders börspriser. Om tidsperioderna inte motsvarar varandra, utan förbrukningen mäts per timme och börspriserna är i kvarttimme, fördelas en timmes förbrukningen jämnt i fyra kvarttimmars perioder. På detta sätt beräknad förbrukning per kvarttimme multipliceras sedan med börsens kvarttimmepriser.
Elpriset baserar sig på den nordiska elbörsens (Nord Pool) publicerade Finlands tim- eller kvartalbaserade spotpris. Vattenfalls marginal (c/kWh) läggs till på spotpriset. Dessutom debiteras en månatlig grundavgift (euro/månad).
Vattenfall har rätt att ändra marginalen och grundavgiften (månadsavgiften) genom att underrätta kunden om ändringen en (1) månad innan ändringen träder i kraft.
Faktureringen sker i efterskott.
Andelen av spotpriset för en kalendermånad erhålls genom att kalkylera summan av priserna för mätperioderna. På fakturan anges också det förbrukningsvägda genomsnittspriset på energi. Energipriserna per timme eller kvarttimme eller elförbrukningen specificeras inte på elräkningen. De finns tillgängliga för kunden i Vattenfalls tjänst Min energi.
Energin i Optimal Börsel -avtalet produceras helt och hållet med vatten-, vind- samt kärnkraft, om inte ett separat ursprung har valts för avtalet. Om du valt ursprung för förnybar energi i ditt avtal, har energin producerats enbart med antingen vatten- eller vindkraft. Vattenfall förbinder sig att skaffa el som producerats med dessa metoder till en mängd som motsvarar kundens behov av elenergi.
Avtalet gäller per kund och förbrukningsställe. Kunden bör meddela Vattenfall om det sker förändringar i förbrukningsstället genom att ringa till Vattenfalls kundservice eller genom att fylla i ett formulär på adressen www.vattenfall.fi/sv/flyttanmalan. Om förbrukningsstället förändras, upphör avtalet. Kunden har rätt att säga upp avtalet med en två veckors uppsägningstid. Vattenfall har rätt att säga upp avtalet men en månads uppsägningstid.
I avtalet tillämpas i övrigt elförsäljningsvillkoren EFV 2024 som rekommenderas av Finsk Energiindustri rf. Variationer i börspriset Optimal Börsel – avtalet beaktas inte som sådana ändringar i pris eller avtalsvillkor som kunden ska informeras om på förhand eller som kunden kan använda som grund för att säga upp Optimal Börsel – avtalet enligt punkt 10.9. i elförsäljningsvillkoren EFV 2024.